Kino na Granicy. Zjednoczeni filmem

Informacja nadesłana
https://www.filmweb.pl/news/Kino+na+Granicy.+Zjednoczeni+filmem-110693
Kiedy 11 lat temu Polska wstępowała w szeregi Unii Europejskiej, organizatorzy Kina na Granicy już w niej byli organizując transgraniczny festiwal filmowy i udowadniając, że nic nie jednoczy tak, jak kultura. 17. edycja imprezy, która stała się symbolicznym mostem łączącym czeskich i polskich widzów, rozpocznie się w tym roku 28 kwietnia.



Organizowany w położonym na dwóch brzegach Olzy Cieszynie/Ceskym Tesinie festiwal od początku stawia sobie za cel przybliżanie publiczności najciekawszych zjawisk i twórców kinematografii polskiej i czeskiej dodatkowo sięgając także po filmowe propozycje ze Słowacji i Węgier. Ambitna i pozbawiona charakterystycznego dla wielu innych blichtru impreza na stałe wpisała się w kalendarz wydarzeń stolicy Śląska Cieszyńskiego, a wielu jego mieszkańców nie wyobraża sobie tradycyjnej majówki bez kinowych emocji. Organizatorzy zaś zapewniają że tych, jak co roku, nie zabraknie.

Program 17. edycji Kina Na Granicy wyznaczają w dużej mierze dwa cykle. Pierwszy "Stokrotki: Kino kobiet w kinematografii czechosłowackiej" to retrospektywna próba ukazania dorobku najważniejszych reżyserek naszych południowych sąsiadów będąca swoistą kontynuacją przeglądu "Biały Mazur. Kino kobiet w polskiej kinematografii", który był jednym z elementów ubiegłorocznego programu cieszyńskiej imprezy. Czechofile znajdą w tej sekcji m.in. filmy Věry Chytilovej, Drahomíry Vihanovej i Ester Krumbachovej. Jednak lista kobiet-filmowców, z których twórczością będzie można zetknąć się w tym roku w Cieszynie nie kończy się bynajmniej na tych nazwiskach. Wśród retrospektyw znalazło się miejsce dla będącej gwiazdą słowackiej kinematografii aktorki Emíli Vášáryovej oraz dla absolutnej divy polskiego kina czyli Katarzyny Figury, która w słynnym "Kingsajz" Juliusza Machulskiego być może "przemówi" do widzów z ekranu czeskim dubbingem.

Drugi z bohaterów tematycznych KnG to instytucja zasłużona dla polskiej kinematografii młodego widza jak mało kto. Mowa o Studiu Filmów Rysunkowych z Bielska-Białej, czyli twórcach słynnych "Bolka i Lolka" oraz "Reksia". W ramach Kina Na Granicy zaprezentowane zostaną jednak nie tylko najsłynniejsze polskie kreskówki, ale także "dorosła" twórczość jednego z najważniejszych ośrodków animacji (m.in. filmy Zdzisława Kudły i Bronisława Zemana).

W programie KnG tradycyjnie już nie zabraknie wątków regionalnych. Tym razem będzie to pokaz filmów związanych z postacią Ludvíka Aškenazego - urodzonego w Czeskim Cieszynie pisarza i scenarzysty filmowcy. W programie jego retrospektywy znalazły się zarówno filmy z lat 50. XX wieku ("Tam na konečné" Jána Kadára i Elmara Klosa), jak i sprzed roku ("Brutus" Swietłany Filippowej).

Organizatorom udało się także namówić na przyjazd do Cieszyna i uczestnictwo w pokazach swoich filmów jednego z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych czeskich aktorów Bolka Polívkę - gwiazdę filmów m.in. Věry Chytilovej, Vladimíra Michálka i Jana Hřebejka. Kino na Granicy ma być także okazją do odkrycia twórczości słowackiego reżysera i scenarzysty Stanislava Párnickýego, który przyjedzie nad Olzę na zaproszenie zaprzyjaźnionego z cieszyńską imprezą swojego dawnego studenta Martina Šulíka.

W gronie gości tegorocznego festiwalu znalazł się także reżyser głośnej "Obławy" Marcin Krzyształowicz. Kino na Granicy obok jego najnowszych produkcji przypomni także jego wczesny, a dziś kultowy "western obsceniczny" "Eukaliptus" z udziałem Doroty Stalińskiej i Renaty Dancewicz oraz telewizyjny obraz "Koniec wakacji".

Oczywiście nie zabraknie również w Cieszynie kinowych nowości pozwalających rok w rok obserwować jak kształtuje się najnowsze kino Polski i Czech. Tegoroczna edycja Kina na Granicy potrwa do 3 maja.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones