PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=4766}

Cynga

6,0 602
oceny
6,0 10 1 602
Cynga
powrót do forum filmu Cynga

Moim zdaniem fabuła filmów o życiu obozowym, w tym przypadku właściwie polowego szpitala psychiatrycznego(zaznacza to starszy funkcjonariusz NKWD), nie może czy nie jest w stanie mieć "sensu", "celu", "finału". Skoro to nie jest film o ucieczce jednego/kilku/wszystkich więźniów(np. filmy o Sobiborze czy Operacja Świt/Dawn), czy o "przebiegu" Holocaustu(większość filmów o obozach) - transporty, selekcja, przetrwanie, miłość obozowa, krematoria itd., czy o wyzwoleniu obozu itd. Trudno jest w tym przypadku o finał, sens itd. Myślę, że ten film miał pokazywać właśnie "bezsens". Nie mogli(Politbiuro) lub nie chcieli(brak chorej indoktrynacji o podludziach w stylu NSDAP) ich zabić, a tam gdzie ich trzymali albo nie nadawali się do pracy(chorzy psychicznie - vide przypadek tego filmu), albo się nie dało(właśnie po to powstawały na Syberii, żeby "spróbować" "bezstratnie", przynajmniej w oczach NKWD i Stalina). Przeczytajcie sobie chociażby "Inny Świat" Gustawa Herlinga Grudzińskiego lub "Archipelag Gułag", a zrozumiecie, że ciężko jest zrobić film o łagrze sowieckim, czy takim właśnie pseudoszpitalu. Taki który miałby wyraziste ramy czasowe, przebieg akcji, istotę, przesłanie, morał i finał. Te miejsca były celowo, z założenia, pozbawione sensu.

Jakub_Mroz

To jest bardzo udany film, zresztą na podstawie wspomnień. Klimat wręcz powala. Czuć tu autentyzm, dużo bardziej, niż w niejednej, o wiele bardziej rozreklamowanej produkcji, bardziej tradycyjnie opowiedzianej.
Przecież ten obłęd, którym nacechowana jest większość filmu musiał być częścią życia w takich miejscach. Miejscach poza wyobraźnią tych, którzy tego nie przeszli.

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

Czy ktoś wie gdzie można go obejrzeć? Nie sposób go znaleźć nigdzie..

Divian

Czy gdzieś jest do obejrzenia/ściągnięcia za darmochę to nie wiem, ale co jakiś czas emitują go na kanałach tzw. publicznej. Trzeba sprawdzać program.

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

Nie posiadam telewizora ale dziękuje za wskazówkę

Divian

To chyba dziś nie problem. Zawsze można kogoś (kto posiada) z odpowiednim sprzętem poprosić o zrzucenie na pendrive'a.
Właściwie dziwne, że film o tej tematyce jest we współczesnej Polsce tak trudno dostępny w necie. Może dlatego, że nie jest to jako się rzekło produkcja sztampowa, nie przypomina modnych "czytanek" dla młodzieży szkolnej.

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

Tak, to dziwne i cos w tym jest, zazwyczaj kazde filmy, nawet te niszowe udawalo mi sie znalezc w bibliotece czy gdzies w Internecie. W tym przypadku - od paru lat bez skutku.

Divian

Pewnie już widzialeś/aś, ale tak na wszelki wypadek - obecnie film jest dostępny na CDA.

ocenił(a) film na 8
jan_niezbedny0

Wow!!! Dziękuję za info, tyle lat a nie widziałam! Bardzo trudno dostępny film.

Divian

No to fajnie, jeśli się przydało.

ocenił(a) film na 8
Jakub_Mroz

Zgrabnie to ująłeś. Film robi wrażenie i jestem zdziwiony, że żaden z moich znajomych na Filmwebie jeszcze go nie obejrzał, bo przecież po nim w kinie historycznym to już niestety przeważnie mieliśmy tylko czytanki albo bogoojczyźniane historyjki. A tutaj Wosiewicz zrobił film absolutnie autorski, nie kopiował Tarantino (tak, "Kosie", patrzę w twoją stronę , choć jeszcze nie widziałem i liczę, że znajomi się mylą, mówiąc, że to tylko kopia QT). Historia w "Cyngi" jest trudna, brutalna, porąbana, a finał wymowny – chłopak ukrywa się w krematorium, czyli przechodzi z jednego piekła w drugie, a i tak go znajdują (chyba, bo nie do końca rozumiem samą końcówkę).

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones